Program Hakkında

 

   

AUZEF’e bağlı olan Endüstri Mühendisliği Programı, iki yıllık uzaktan öğretim lisans tamamlama programıdır. Program ile mezunların Endüstri Mühendisliği disiplininin gerektirdiği düzeyde Endüstri Mühendisliği ilgi alanlarına ait konuları bilmesi, Endüstri Mühendisliğinde yararlanılan bilgisayar yazılımları ve programlama dillerine hakim olarak bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanabilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca mezunların iş dünyasında farklı sektörlerdeki uygulamalarda karşılaşılan karmaşık problemleri çözebilecek şekilde donatılması, bireysel ve ekip üyesi olarak sorumluluk alabilmelerinin sağlanması da programın amaçları arasındadır.

Programdan mezun olan öğrenciler, farklı problemleri tanımlayabilme, analiz edebilme, verilere dayalı çözüm önerileri geliştirebilme ve çözüm alternatifleri tasarlayabilme becerisini kazanmış olacaklardır. Bu kapsamda program, Endüstri Mühendisliğindeki güncel bilgileri izleyebilen ve meslektaşları ile iletişim kurabilen mühendislerin sektöre kazandırılmasını sağlayacaktır.

 

DETAYLI BİLGİ

Endüstri Mühendisliği programıyla öğrenciler,

1) Güncel teknolojik gelişmeleri kendi çalışmalarına uygulayabilme becerisi,

2) Karşılaşılan problemleri Endüstri Mühendisliği yaklaşımlarına uygun olarak ele alabilme ve uygun çözümleri üretebilme becerisi,

3) Problemlerin çözümünde, mevcut sistemlerin ve modellerin iyileştirilmesinde aktif rol alma, gerektiğinde liderlik yapabilme ve strateji geliştirebilme becerisi kazanırlar.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

  Programa kayıt olmak isteyen öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmiş olmaları gerekmektedir.

Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere AUZEF web sitesinden ulaşabilirsiniz.


 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Endüstri Mühendisliği Lisans Tamamlama Programı; mikro iktisat, istatistiğe giriş, sistem analizi ve tasarımı, iş etüdü ve ergonomi, malzeme ve imalat teknolojisi, mühendislik ekonomisi, karar analizi ve iş hukuku gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

 Sınavlar, her bir ders için her yıl/yarıyılda en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yıl sonu bitirme ve telafi sınavı olmak üzere gözetimli olarak yüz yüze yapılır. Sınavlarda uygulanacak kurallar, Fakülte Yönetim Kurulu onayı ile belirlenir ve öğrencilere duyurulur.

Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 


MEZUNİYET

Endüstri Mühendisliği Lisans Tamamlama Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Programdan mezun olan öğrenciler, lisans tamamlama diploması alarak “Endüstri Mühendisliği Lisans Mezunu ” ünvanını kazanırlar.

 

 


KARİYER OLANAKLARI

Endüstri Mühendisliği Lisans Tamamlama Programı mezunları otomotiv, tekstil, turizm, sağlık vb. özel sektör alanlarında ya da devlet kuruluşlarında çeşitli iş olanaklarına sahiptir.

Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.